Wieś Lutogniew | Krajowy program Wieś Plus
Pobierz wizytówkę

Wieś położona w powiecie krotoszyńskim, w gminie Krotoszyn w województwie wielkopolskim, w zachodniej Polsce. Wieś ta leży około 5 km na zachód od Krotoszyna. 


Pierwsze wzmianki o znajdującej się tutaj parafii pochodzą z XIII wieku. Właścicielem wsi był między innymi Jan Doliwa, syn Mikołaja z Bożacina, w 1318 roku dworzanin Jadwigi, żony Władysława Łokietka. Po jego śmierci włości objął jego syn Jan V Doliwa z Lutogniewa, późniejszy biskup poznański.


Historia wsi Lutogniew sięga średniowiecza, kiedy to wieś ta była własnością biskupów poznańskich. W ciągu wieków wieś zmieniała właścicieli, a jej rozwój związany był głównie z rolnictwem.


W czasie II wojny światowej wieś Lutogniew była miejscem walk między wojskami niemieckimi i radzieckimi. W wyniku działań wojennych wieś została znacznie zniszczona.


Współcześnie wieś Lutogniew to niewielka, ale dynamicznie rozwijająca się miejscowość. W okolicy wsi znajdują się liczne atrakcje turystyczne, m.in. Muzeum Regionalne w Krotoszynie, Pałac w Kobylinie oraz Zamek w Ostrzeszowie.


W Lutogniewie działa kilka organizacji społecznych i kulturalnych, które organizują liczne imprezy i uroczystości. Wśród nich znajdują się m.in. Koło Gospodyń Wiejskich oraz Ochotnicza Straż Pożarna, Zespół Folklorystyczny “Lutogniewiacy”


Lutogniew to idealne miejsce dla osób szukających spokoju i kontaktu z naturą. Wieś ta oferuje wiele atrakcji dla turystów, a także możliwość wypoczynku wśród pięknej przyrody i spokojnej atmosfery. 

Aktualności Zostań ambasadorem

Informacje Lutogniew

Lutogniew (niem. Lutogniewo, od 1907 Margarethendorf) wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie krotoszyńskim, w gminie Krotoszyn.

W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1848) miejscowość wzmiankowana jako Lutogniewo należała do wsi większych w ówczesnym pruskim powiecie Krotoszyn w rejencji poznańskiej[3]. Lutogniewo należało do okręgu krotoszyńskiego tego powiatu i stanowiło odrębny majątek, którego właścicielem był wówczas książę Thurn und Taxis[3]. Według spisu urzędowego z 1837 roku wieś liczyła 428 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 47 dymów (domostw)[3]. W skład majątku Lutogniewo wchodziły wówczas także: Minta pustkowie oraz Wróżewo[3].

W latach 1954-1959 wieś należała i była siedzibą władz gromady Lutogniew, po jej zniesieniu w gromadzie Krotoszyn - Północ. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kaliskiego.

Architektura

Budowla, utrzymana w późnym stylu klasycystycznym, ma jedna nawę. Prezbiterium jest niż i węższe od nawy. Od strony zachodniej wznosi się wieża na planie kwadratu, zwieńczona blaszanym, stożkowatym hełmem. W zachodniej części nawy znajduje się oparty na słupach chór organowy z półkolista balustradą[3]. Nawa zwieńczona jest sklepieniem kolebkowym z lunetami, prezbiterium sklepieniem krzyżowym. Ołtarz główny z wizerunkiem Matki Bożej Pocieszenia, zdobią rzeźby św. Augustyna i św. Moniki. W wyższej części głównego ołtarza znajdują się mniejsze figury św. Jakuba Apostoła i Trójcy Świętej[2].

Sanktuarium

Kościół jest ustanowionym sanktuarium maryjnym diecezji kaliskiej[4]. W ołtarzu głównym znajduje się otoczony kultem wizerunek Matki Bożej Pocieszenia z 1 poł. XVI wieku, malowany na desce. Obraz zakrywany jest malowana na płótnie zasłoną przedstawiającą scenę Zwiastowania Pańskiego. Zasłonę wykonano w 2. poł. XVIII wieku. Obraz koronowany koronami papieskimi 29 sierpnia 1999 roku[2][5]. Korony poświęcił papież Jan Paweł II 14 czerwca 1999, a nałożył je arcybiskup Juliusz Paetz w asyście około stu kapłanów w tym jedenastu biskupów, m.in. arcybiskupa Mariana Przykuckiego i biskupa Stanisława Napierały. Obraz cieszył się szczególną czcią sługi Bożego Antoniego Kowalczyka[6].

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lutogniew_(wie%C5%9B)

Ambasador wsi

Ambasador Ewa Szlachta
Ewa Szlachta
Skontaktuj się z ambasadorem

Nie możesz porozumieć się z ambasadorem?

Skontaktuj się z nami

Najnowsze zdjęcia z galerii

Brak zdjęć

Skontaktuj sie z ambasadorem

Odbierz kupon 100 zł

Kupon przeznaczony jest dla mieszkańców wsi. Wykorzystać go możesz na naszych platformach partnerskich.

Odbierz kupon Więcej o kuponie

Wioska z lotu ptaka

Spodobał Ci się nasz przykładowy film reklamowy? Skontaktuj się z nami bądź ambasadorem.

Wykonamy dedykowany film z lotu ptaka w Twojej wsi z naciekawszymi miejscami i obiektami.

Zostań patronem tej wsi!

Zapewniając ciągłość naszych działań do rozwoju wsi Lutogniew oraz promowania gminy i całego regionu.