Wieś Dojazdów | Krajowy program Wieś Plus

Informacje Dojazdów

     Dojazdów - malownicza wieś w Małopolsce, granicząca z Krakowem

 

„Wiąz Św. Stanisława”

„We wsi Dojazdowie w bliskości Krakowa rośnie wiąz w ogrodzie, mający przeszło jedenaście łokci obwodu przy podstawie. Podanie ludu utrzymuje, iż Św. Stanisław Szczepanowski, biskup krakowski, będąc tej wsi dziedzicem i szczególnym miłośnikiem drzew miał ten wiąz zasadzić i to korzeniami do góry.”

Fragment książki Lucjana Siemieńskieg: „Podania i legendy polskie, ruskie i litewskie”

  Tyle głosi legenda. A obecnie we wsi stoi kapliczka poświęcona Św. Stanisławowi z 2011 roku, na której znajduje się tablica pamiątkowa z ryciną wiązu z 1839 roku. Nawet w Dojazdowie znajduje się Plac św. Stanisława, tak żywa jest legenda wśród mieszkańców.

Początki Dojazdowa sięgają epoki średniowiecza. Najstarszy dokument, w którym jest wzmianka o Dojazdowie, pochodzi z 1389 roku, a już dziesięć lat później (1399 rok) Władysław II Jagiełło dokonał przeniesienia wsi z prawa polskiego na prawo magdeburskie i nadał tej wsi immunitet sądowy.

   W Rejestrach poborowych województwa krakowskiego z 1629 i 1680 Dojazdów wymieniono jako własność Kapituły Krakowskiej i należała ta wieś do parafii w Luborzycy. Od 1828 roku należy do parafii św. Grzegorza Wielkiego w Ruszczy. W latach 1790-1792 (spis ludności przeprowadzony przez Komisję Porządkową Cywilno-Wojskową Województwa Krakowskiego), Dojazdów liczył 151 mieszkańców, a w 2022 roku 1213 mieszkańców. Po III rozbiorze Polski, Dojazdów stał się częścią Cesarstwa Austrii, w1809 roku został przyłączony do Księstwa Warszawskiego, na mocy postanowień Kongresu Wiedeńskiego (1814-1815) stał się częścią Wolnego Miasta Kraków, po zniesieniu tej jednostki w 1846 przyłączony został do Królestwa Galicji i Lodomerii będącego częścią Cesarstwa Austrii.

 

     Właściciele wsi:

Do końca XVIII wieku Dojazdów był własnością kościelną. W pierwszych latach XIX wieku miejscowość przeszła na własność rodziny Potockich. Właścicielką wsi była Zofia Czosnowska, w 1834 roku w dojazdowskim dworze zamieszkała jej córka Paulina wraz z mężem Stefanem Tańskim. Doprowadził on do rozwoju rolnictwa, brał udział w powstaniu listopadowym i w 1846 roku powstaniu krakowskim. W latach pięćdziesiątych XIX wieku Dojazdów stał się własnością Leona Rzewuskiego, a po jego śmierci w 1869 roku dzieci jego siostry: Hersylia Caetani hrabina Lovatelli i Honoriusz Caetani, książę  Teani. W 1899 roku majątek zakupili Władysław i Stanisław Mycielscy. W 1896 Władysław spłacił udziały brata i stał się jedynym właścicielem tych dóbr. W 1945 Mycielscy zostali zmuszeni do opuszczenia majątku.

 

  Rozkwit Dojazdowa w czasach, kiedy należał do rodziny  Mycielskich

1890 rok – została uruchomiona szkoła, którą rozbudowano o trzy klasy w 1909 roku.

1897 rok – uruchomiono mleczarnię, która od 1905 roku działała pod nazwą: „Parowa Mleczarnia Dóbr Łuczanowickich w Dojazdowie”

Uruchomił Władysław Mycielski również młyn, który służył okolicznym mieszkańcom przez wiele lat.

 

    Obecnie w Dojazdowie znajduje się:

- Przedszkole Samorządowe „Wesoła Gromadka”, do którego uczęszcza ponad 100 przedszkolaków

- od 2021 działa świetlica wiejska, w której siedzibę ma Koło Gospodyń Wiejskich

- wokół świetlicy znajduje się plac zabaw, ścieżka rekreacyjno-edukacyjna przy stawie, altana sołecka

- boiska sportowe i szatnie dla sportowców z LKS „Partyzant Dojazdów”



Ambasador wsi

Ambasador Zofia Jachym
Zofia Jachym
Skontaktuj się z ambasadorem

Nie możesz porozumieć się z ambasadorem?

Skontaktuj się z nami

Najnowsze zdjęcia z galerii

Skontaktuj sie z ambasadorem

Odbierz kupon 100 zł

Kupon przeznaczony jest dla mieszkańców wsi. Wykorzystać go możesz na naszych platformach partnerskich.

Odbierz kupon Więcej o kuponie

Wioska z lotu ptaka

Spodobał Ci się nasz przykładowy film reklamowy? Skontaktuj się z nami bądź ambasadorem.

Wykonamy dedykowany film z lotu ptaka w Twojej wsi z naciekawszymi miejscami i obiektami.

Zostań patronem tej wsi!

Zapewniając ciągłość naszych działań do rozwoju wsi Dojazdów oraz promowania gminy i całego regionu.

Zadzwoń +48 602-601-800