Wieś Chrystkowo | Krajowy program Wieś Plus

Wieś wzmiankowana po raz pierwszy w XIV wieku jako Crostkaw (1400), następnie Krostkowo (XV wiek). Nazwa pochodzi od nazwiska Chrostek, ta zaś od chrustu. W 1593 roku istniały w Chrystkowie dwa dwory szlacheckie. W XVII wieku osiedlają się w Chrystkowie mennonici w ramach kolonizacji Doliny Dolnej Wisły[3]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyła 128 mieszkańców[1]. Jest osiemnastą co do wielkości miejscowością gminy Świecie. Wśród rozproszonej zabudowy wsi, pod nr 21 zachował się w typie osadnictwa mennonickiego drewniany dom podcieniowy, datowany metodą dendrochronologiczną na 1791 rok (Krajowa Ewidencja Zabytków nr rej. KOBiDZ: A/306/1 z 6.04.1992). Datowanie potwierdzają wykopaliska archeologiczne[4]. W obiekcie od 1996 roku znajduje się ośrodek dydaktyczno - muzealny Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego (prezentacja sprzętów gospodarstwa domowego oraz reliktów nagrobków mennonickich, uratowanych z niszczejących cmentarzy). W oborze zachowały się oryginalne pochylnie, po których podczas powodzi wprowadzano zwierzęta na strych. Po zakupie obiektu przez Skarb Państwa, jego wieloletnim opiekunem pozostał dotychczasowy właściciel, urodzony w nim Czesław Kwiatkowski (zm. 2020)[5].

Pobierz wizytówkę

Chrystkowo to wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Świecie. Historycznie, wieś ta została założona w XIV wieku, a nazwa pochodzi od imienia Chrystian, który był pierwszym właścicielem wsi. W XVIII wieku wieś była własnością rodu von Quadt, a w XIX wieku stała się własnością rodziny von Dohnów. W czasie II wojny światowej w Chrystkowie działała polska organizacja konspiracyjna "Konfederacja Narodu". Po wojnie w miejscowości powstała Ochotnicza Straż Pożarna oraz Ludowy Zespół Sportowy "Budowlani". Obecnie w Chrystkowie znajduje się kościół pw. św. Jana Chrzciciela zbudowany w XV wieku, cmentarz parafialny oraz przedszkole. Wieś jest też znanym ośrodkiem turystycznym, ze względu na położenie na szlaku kajakowym rzeki Wdy oraz bliskość lasów i jezior Iaai pl.

Aktualności Zostań ambasadorem

Informacje Chrystkowo

Okbrak

Wieś wzmiankowana po raz pierwszy w XIV wieku jako Crostkaw (1400), następnie Krostkowo (XV wiek). Nazwa pochodzi od nazwiska Chrostek, ta zaś od chrustu. W 1593 roku istniały w Chrystkowie dwa dwory szlacheckie. W XVII wieku osiedlają się w Chrystkowie mennonici w ramach kolonizacji Doliny Dolnej Wisły[3]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyła 128 mieszkańców[1]. Jest osiemnastą co do wielkości miejscowością gminy Świecie.

Wśród rozproszonej zabudowy wsi, pod nr 21 zachował się w typie osadnictwa mennonickiego drewniany dom podcieniowy, datowany metodą dendrochronologiczną na 1791 rok (Krajowa Ewidencja Zabytków nr rej. KOBiDZ: A/306/1 z 6.04.1992). Datowanie potwierdzają wykopaliska archeologiczne[4]. W obiekcie od 1996 roku znajduje się ośrodek dydaktyczno - muzealny Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego (prezentacja sprzętów gospodarstwa domowego oraz reliktów nagrobków mennonickich, uratowanych z niszczejących cmentarzy). W oborze zachowały się oryginalne pochylnie, po których podczas powodzi wprowadzano zwierzęta na strych.

Po zakupie obiektu przez Skarb Państwa, jego wieloletnim opiekunem pozostał dotychczasowy właściciel, urodzony w nim Czesław Kwiatkowski (zm. 2020)[5].

Ambasador wsi

Ambasador Elżbieta Kwiatkowska
Elżbieta Kwiatkowska
Skontaktuj się z ambasadorem

Nie możesz porozumieć się z ambasadorem?

Skontaktuj się z nami

Najnowsze zdjęcia z galerii

Brak zdjęć

Skontaktuj sie z ambasadorem

Odbierz kupon 100 zł

Kupon przeznaczony jest dla mieszkańców wsi. Wykorzystać go możesz na naszych platformach partnerskich.

Odbierz kupon Więcej o kuponie

Wioska z lotu ptaka

Spodobał Ci się nasz przykładowy film reklamowy? Skontaktuj się z nami bądź ambasadorem.

Wykonamy dedykowany film z lotu ptaka w Twojej wsi z naciekawszymi miejscami i obiektami.

Zostań patronem tej wsi!

Zapewniając ciągłość naszych działań do rozwoju wsi Chrystkowo oraz promowania gminy i całego regionu.

Zadzwoń +48 602-601-800